Z Przełęczy Przysłop na Kudłoń

Gorczański Portal Turystyczny


Z Przełęczy Przysłop na Kudłoń

Z Przełęczy Przysłop na Kudłoń prowadzi szlak żółty jeden z najciekawszych i najstarszych szlaków w Gorcach. Wycieczkę na Kudłoń rozpoczynamy od przystanku Przysłop, podążamy za znakami żółtymi w ogólnym kierunku południowo-zachodnim. Początkowo idziemy wzdłuż ulicy w kierunku Lubomierza, po przejściu około 100 metrów skręcamy w lewo w asfaltową uliczkę. Droga wiedzie wśród łąk i pól uprawnych cały czas idziemy pod górę, mijając grupę domów przysiółka Cerkowe. Dalej mocno zdegradowaną drogą grzbietową przez las (po lewej teren Gorczańskiego Parku Narodowego), razem ze znakami ścieżki edukacyjnej „W dolinie Gorcowego Potoku„. Po prawej górna stacja wyciągu narciarskiego, kilka minut dalej Polana Jaworzynka. Z pierwszej, niewielkiej kulminacji rozległy widok na północ, na dolinę Mszanki, a za nią masyw Jasienia, Krzystonowa i Mogielicy w Beskidzie Wyspowym. Nieco w prawo grzbiet Kiczory Kamienickiej i Wielkiego Wierchu, a u jego stóp przełomowy odcinek Kamienicy.

Kilkaset metrów dalej kulminacja Jaworzynki (1026 m) z tablicą informacyjną. Z Jaworzynki szlak wiedzie prowadzi wąskim, wyrównanym grzbietem do malowniczej gorczańskiej hali – Polana Podskały. W siodłowatym obniżeniu grupa szałasów. Idziemy przez polanę na jej zachodni kraniec, skąd roztacza się szeroka panorama Beskidu Wyspowego. Po przejściu lasu bukowego wyłania się niezwykle atrakcyjna pod względem krajobrazowym Polana Adamówka. Za polaną podążamy wąską ścieżką wspinającą się przez bor świerkowy. Nieopodal znajduje się duże skupisko wychodni skalnych, zwanych Białymi Skałami. Po kilkudzięsieciu minutach osiągamy grzbiet i polanę Gorc Troszacki. Z polany roztacza się wspaniały widok na Tatry, Magurę Spiską i Beskid Sądecki. Z południa dołącza zielony szlak z doliny Kamienicy. Dalej na zachód przez polanę a potem przez bór górnoreglowy aż do zalesionego wierzchołka Kudłonia. Na szczycie połączenie ze szlakiem czarnym.

  • Szlak żółty z przełęczy Przysłop przez Jaworzynkę, Gorc Troszacki, Kudłoń.
Całkowity dystans: 5363 m
Najwyższy punkt: 1273 m
Najniższy punkt: 744 m
Wyskokość podjazdów: 584 m
Wysokość zjazdów: -58 m


Z Przełęczy Przysłop na Kudłoń

Prognoza pogody

pochmurno
Dzisiaj 03/19 20%
pochmurno
Pochmurnie. Możliwe nieliczne ulewy lub przelotne opady śniegu. Maks. temp. -4 °C. Wiatr pn.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h.
przelotne opady śniegu
Jutro 03/20 40%
przelotne opady śniegu
Przelotne opady śniegu. Nadal bardzo zimno. Maks. temp. -3 °C. Wiatr pn. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. śniegu 40%. Opady śniegu poniżej 2 cm.
przelotne opady śniegu
Środa 03/21 40%
przelotne opady śniegu
Rano przelotne opady śniegu. Maks. temp. -1 °C. Wiatr pn.pn.-zach. z prędkością 15 do 25 km/h. Możliwe op. śniegu 40%.
pogodnie
Czwartek 03/22 0%
pogodnie
Przeważnie bezchmurnie. Maks. temp. 2 °C. Wiatr pn.pn.-zach. i zmienny.

Podobne: