Z Rabki na Turbacz | Gorce, szlaki, mapa, pogoda, Turbacz, Rabka Z Rabki na Turbacz

Gorczański Portal Turystyczny


Z Rabki na Turbacz

Z Rabki na Turbacz prowadzi szlak czerwony, fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego, wyznakowany w 1912 r. Szlak jest stosunkowo łatwy i atrakcyjny widokowo, zapewnia dojście z największego gorczańskiego kurortu na najwyższy szczyt pasma. Na końcowym odcinku wiedzie granicą Gorczańskiego Parku Narodowego. Po drodze możliwość wypoczynku i spożycia posiłku w dwóch schroniskach turystycznych. Czas przejścia 4.30-5 h, suma podejść 874 m.

Początek W Rabce, szlak przebiega przez centrum miejscowości, obok drewnianego kościółka mieszczącego obecnie Muzeum Regionalne, nowego kościoła parafialnego i stacji PKP, po czym główną ulicą Orkana, obok starego cmentarza, a następnie przez park zdrojowy. Obok budynku sanatorium dziecięcego, ulicami Nowy Świat i Dietla, na koniec spokojną ul. Gorczańską do ostatnich zabudowań Rabki, skąd rozciąga się panorama Gorców i Beskidu Wyspowego, a także widok na Tatry. Tu koniec asfaltu, dalej wygodną polną drogą wśród łąk na zbocza Tatarowa.
Po krótkim, ale stromym podejściu osiągamy polanę Maciejową, gdzie dochodzi z lewej czarny szlak łącznikowy. Na stoku polany orczykowy wyciąg narciarski.
Szlak czarny pozwala na skrócenie trasy. Zaczyna się w Rabce przy szkole, ale wygodniej dojechać autobusem do ostatniego przystanku, co powala uniknąć nudnej wędrówki szosą przez wieś. Stąd przez most na potoku Słonka pomiędzy zabudowania osiedla Filasówka wiedzie bita droga. Dalej polną dróżką wzdłuż zachodniego skraju polany sięgającej po grzbiet główny, miejscami stromo. Po ok. 20 min. osiągamy szlak czerwony. Z podejścia ładne widoki na bliską Rabkę, dolinę Słonki i Grzebień, Szumiącą oraz odleglejsze szczyty Beskidu Wyspowego. Polana Przysłop z widokami na Babią Górę, Tatry i Beskid Wyspowy. Na skraju polany bacówka PTTK (25 miejsc noclegowych). Na południe odchodzi szlak zielony do kościółka pod Piątkową. Dalej szeroką drogą grzbietową. Po 10 min. w lewo odchodzi zielony’
szlak do Poręby Górnej (1 .30 godz.). Łagodne podejście na grzbiet Barda (polanka z murowaną kapliczką), potem bardziej strome na Jaworzynę Ponicką (995 m.) Grzbiet porasta las świerkowo-jodłowy mocno przerzedzony przez wyręby, lecz trafiają się dorodne jodły. Przełęcz Pośrednie (918 m) z rozległą polaną. Z lewej
dołącza szlak żółty z Olszówki oraz ścieżka edukacyjna „Wokół doliny Poręby”. Po dalszych 10 min. podejścia polana Stare Wierchy ze schroniskiem PTTK i węzłem szlaków: zielony do Nowego Targu (2.30 godz.), niebieski na Przełęcz Sieniawską (1.30 godz.).
Przez Stare Wierchy przebiegał trakt ze Szczyrzyca do Nowego Targu, wiodący przez Mszanę Dolną, Porębę Wielką, Obidową i Klikuszową tzw. Droga Królewska, wzmiankowana już W 1255 r. W XVl w. była to publiczna droga kołowa, na której pobierano myto. Na Starych Wierchach istniała przydrożna karczma, często odwiedzana przez zbójników. W 1932 r. Oddział PTTK w Rabce wykupił parcelę, na której wybudowano schronisko turystyczne.
Od polany Stare Wierchy szlak prowadzi wzdłuż granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Towarzyszą nam widoki na południe: na Tatry i Kollinę Nowotarską. Na zachodzie wyraźna sylwetka Babiej Góry. Polana Młynarska. Z polany odchodzi na północny wschód tzw. Kopana Droga na polanę Suhora (wiedzie nią ścieżka edukacyjna „Wokół doliny Poręby”).
Obidowiec (1106 m, jeden z wyższych gorczańskich szczytów, porośnięty borem świerkowym. Na północ odchodzi szlak zielony przez Suhorę do Koninek). Na rozległej polanie Obidowiec tablica informacyjna GPN. Dalej szlak wiedzie grzbietem oddzielającym rozległe doliny potoków Obidowiec i Olszowy, przez ciąg polan z malowniczymi widokami na Tatry (na południe), Beskid Wyspowy (na północ) oraz pobliskie grzbiety Gorców. Za jedną z polanek w lesie pomnik na miejscu katastrofy samolotu sportowego. Pomnik wykonali z fragmentów samolotu pracownicy schroniska PTTK na Turbaczu.
Bezimienna kulminacja 1198 m, z której odchodzi na zachód grzbiet z piękną polaną Rozdziele, obniżający się ku Obidowej. Z Rozdziela podchodzimy łagodnie przez górnoreglowy bór świerkowy objęty ścisłą ochroną w ramach Gorczańskiego Parku Narodowego. Po 25 min. po lewej skraj Hali Turbacz. Tu w prawo, przez las zniszczony wyrębem. Turbacz (1310 m), najwyższy szczyt Gorców, zaznaczony kamiennym obeliskiem oraz metalowym krzyżem. Wierzchołek pokryty lasem przesłaniającym widoki. Ze szczytu jeszcze kilka minut do dużego węzła szlaków i okazałego schroniska PTTK pod Turbaczem.

  • czerwony – Główny Szlak Beskidzki z Rabki przez Maciejową, Jaworzynę Ponicką, Stare Wierchy, Obidowiec do wierzchołka Turbacza
Całkowity dystans: 13453 m
Najwyższy punkt: 1313 m
Najniższy punkt: 593 m
Wyskokość podjazdów: 874 m
Wysokość zjazdów: -154 m


Z Rabki na Turbacz

Prognoza pogody

niewielkie zachmurzenie
Dzisiaj 01/18 10%
niewielkie zachmurzenie
Pochmurnie i wietrznie. Maks. temp. 3 °C. Wiatr pd.pd.-zach. z prędkością 30 do 50 km/h.
niewielkie zachmurzenie
Jutro 01/19 10%
niewielkie zachmurzenie
Poranne zachmurzenie, po południu słońce. Maks. temp. 2 °C. Wiatr zach. z prędkością 15 do 30 km/h.
śnieg
Sobota 01/20 50%
śnieg
Śnieg. Maks. temp. 1 °C. Wiatr pd.-zach. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. śniegu 50%. Opady śniegu poniżej 2 cm.
śnieg
Niedziela 01/21 60%
śnieg
Śnieg. Maks. temp. -1 °C. Wiatr pn. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. śniegu 60%. Opady śniegu 3-7 cm.

Podobne: