Z Mszany Dolnej na Szczebel | Beskid Wyspowy, mapa, szlaki, pogoda Szczebel - Beskid Wyspowy

Gorczański Portal Turystyczny


Z Mszany Dolnej na Szczebel

Z Mszany Dolnej na Szczebel prowadzi szlak czarny – uznawany za najwybitniejszy i jednocześnie najtrudniejszy szlak w całym Beskidzie Wyspowym. Trasę rozpoczynamy z Mszany Dolnej podążając drogą w kierunku Kasinki Małej. Po około 2km tuż przed mostem na rzece „Mszanka” skręcamy w lewo obok oczyszczalni ścieków i dalej podążamy szlakiem czarnym przez osiedle „Zarąbki”. Szlak wiedzie wśród pól i zabudowań osiedla Zarąbki aż do granicy lasu.

Tu rozpoczyna się strome i wyczerpujące podejście. O skali trudności szlaku świadczy fakt iż częściej bywa wykorzystywany do zejścia niż do wyjścia. Leśna ścieżka pnie się na wschodnie ramię Szczebla. Szlak prowadzi dalej na skraj urwiska, gdzie odsłoni się malowniczy widok na Lubogoszcz. Wyżej ścieżka wije się stromo zakosami pod uskokami zbocza, mając po lewej głęboko wciętą dziką dolinkę. Podejście nieco łagodnieje, ale wkrótce stok znowu zacznie się spiętrzać. Jeszcze ostanie strome podejście ładnym bukowym lasem i w końcu stajemy na szczycie.

  • Szlak czarny Kasinka Mała ↑ Szczebel ↓ Lubień.
Całkowity dystans: 9233 m
Najwyższy punkt: 977 m
Najniższy punkt: 341 m
Wyskokość podjazdów: 618 m
Wysokość zjazdów: -648 m


Z Mszany Dolnej na Szczebel

Prognoza pogody

śnieg
Niedziela 11/19 80%
śnieg
Śnieg. Min. temp. -1 °C.
śnieg
Jutro 11/20 70%
śnieg
Poranne opady śniegu. Maks. temp. 2 °C. Wiatr zach. z prędkością 15 do 30 km/h. Możliwe op. śniegu 70%. Opady śniegu poniżej 2 cm.
śnieg
Wtorek 11/21 70%
śnieg
Deszcz ze śniegiem. Maks. temp. 3 °C. Wiatr pd.-zach. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe opady 70%. Opady śniegu poniżej 2 cm.
możliwy deszcz
Środa 11/22 30%
możliwy deszcz
Poranne przelotne opady. Maks. temp. 6 °C. Wiatr pd.-zach. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. deszczu 30%.

Podobne: