Śnieżnica | Beskid Wyspowy, Odkryj Beskid Wyspowy, mapa, szlaki,pogoda Śnieżnica - Beskid Wyspowy

Gorczański Portal Turystyczny


Śnieżnica

Śnieżnica wznosi się ponad miejscowościami: Kasina Wielka, Gruszowiec, Dobra, Porąbka i Wola Skrzydlańska. Od pobliskiego Ćwilina oddzielona jest głęboką przełęczą Gruszowiec. Śnieżnica ma trzy niemal równej wysokości, niezbyt wyróżniające się szczyty: główny, zwany Na Budaszowie, oraz położone na wschód od niego Wierchy i Nad Stambrukiem. Szczególnie dobrze wierzchołki te widoczne są z południowo-wschodniej strony. Najwyższy szczyt opada w północnym kierunku stromym zboczem, wznoszącym się ok. 500 m ponad doliną.Przez Śnieżnicę oraz przełęcz Gruszowiec biegnie dział wodny pomiędzy Rabą, a Dunajcem. Liczne potoki spływające z góry zasilają Kasiniankę i Stradomkę (zlewnia Raby), lub Jurkówkę, Porąbkę i Łososinę (zlewnia Dunajca).Pod najwyższym szczytem Śnieżnicy znajduje się po północnej stronie zagłębienie, w którym bardzo długo zalega śnieg, dłużej niż na podobnej wysokości okolicznych szczytach. Stąd właśnie pochodzi nazwa góry. Najstarsza wzmianka o tym szczycie pochodzi ze starogermańskiego kodeksu małopolskiego z 1254 roku. Figuruje w nim pod nazwą Snesna, co w tłumaczeniu oznacza „Śnieżna. Przez miejscową ludność góra nazywana była też Widlatą Górą (z powodu trzech wierzchołków). Materialnym świadectwem historycznym jest istniejący na głównym jej szczycie kamień graniczny z 1789 r., a na nim napis odnoszący się do Stanisława Małachowskiego. Na początku XX w. istniało na Śnieżnicy kilka kamieniołomów.

Na północno-zachodnich stokach Śnieżnicy, w Kasinie Wielkiej, znajduje się wyciąg narciarski „Śnieżnica” oraz zdegradowana w 2005 do roli przystanku, stacja PKP Kasina Wielka (obok niewielki Cmentarz wojenny nr 364 – Kasina Wielka, z I wojny światowej). W podszczytowych partiach zboczy północnych utworzono w 1968 r. leśny rezerwat przyrody Śnieżnica dla zachowania buczyny karpackiej z bukami liczącymi sobie do 150 lat. Natomiast na południowo-zachodnich stokach znajduje się Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy (stołówka, możliwość noclegu).

  • Szlak niebieski z przełęcz Gruszowiec przez Śnieżnicę do Kasiny Wielkiej.
Całkowity dystans: 4116 m
Najwyższy punkt: 999 m
Najniższy punkt: 592 m
Wyskokość podjazdów: 323 m
Wysokość zjazdów: -411 m
  • Szlak zielony z przełęczy Gruszowiec obok Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego na Śnieżnicy (trawers Śnieżnicy) do połączenia ze szlakiem niebieskim.
Całkowity dystans: 2493 m
Najwyższy punkt: 864 m
Najniższy punkt: 678 m
Wyskokość podjazdów: 193 m
Wysokość zjazdów: -45 m


Śnieżnica

Prognoza pogody

niewielkie zachmurzenie
Dzisiaj 01/18 10%
niewielkie zachmurzenie
Pochmurnie i wietrznie. Maks. temp. 3 °C. Wiatr pd.pd.-zach. z prędkością 30 do 50 km/h.
niewielkie zachmurzenie
Jutro 01/19 10%
niewielkie zachmurzenie
Poranne zachmurzenie, po południu słońce. Maks. temp. 2 °C. Wiatr zach. z prędkością 15 do 30 km/h.
śnieg
Sobota 01/20 50%
śnieg
Śnieg. Maks. temp. 1 °C. Wiatr pd.-zach. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. śniegu 50%. Opady śniegu poniżej 2 cm.
śnieg
Niedziela 01/21 60%
śnieg
Śnieg. Maks. temp. -1 °C. Wiatr pn. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. śniegu 60%. Opady śniegu 3-7 cm.

Podobne: