Salamandra plamista | Beskid Wyspowy, Gorce, szlaki, mapa, pogoda Salamandra Plamista

Gorczański Portal Turystyczny


Salamandra Plamista

Salamandra plamista to płaz z rodziny salamandrowatych. Gatunek chroniony. Salamandra plamista osiąga długość 20-25 cm, maksymalnie 32 cm. I jest to najładniejszy polski płaz. Ma on walcowate, krępe ciało. Jego głowa jest płaska i szeroka, wyłupiaste oczy. Z boku głowy znajdują się gruczoły przyuszne, wydzielają one gęsty jad który drażni śluzówkę jamy gębowej napastnika, nie szkodliwy dla człowieka. Ogon Salamandry plamistej jest w przekroju okrągły i krótszy od długości reszty ciała. Salamandra jest jaskrawo ubarwiona. Wierzch jej ciała jest czarny i błyszczący, pokrywają go żółte lub pomarańczowe plamki. Ubarwienie Salamandry plamistej jest ogromne. Nigdy nie spotka się dwóch salamander które mają identyczne kształty plam. Jad oraz ubarwienie, są środkiem obronnym przez drapieżnikiem. Łapy salamandry są stosunkowo krótkie i krótko palczaste nogi przystosowane to trybu naziemnego. Ubarwienie samca i samicy jest takie same.
Salamandra plamista występuje od krajów Beneluksu, południowej Polski i północno-zachodniej Hiszpanii oraz na półwyspie Apenińskim i Bałkańskim, jest wyłącznie zwierzęciem lądowym. Siedliska można nawet spotkać w lasach, dolinach przez które przepływa strumyk, a nawet w południowej Europie blisko siedzib ludzkich, łąkach i pastwiskach.W Karpatch i Sudetach występuje od 300-1087 m n.p.m.. W sumie to jest 8 podgatunków, w Polsce występuje normalna rasa, salamandra plamista.

Co to godów to u salamander plamistych jest to uzależnione od warunków klimatycznych, mogą odbywać się od wiosny do jesieni. To właśnie w tym okresie samce penetrują okolice w poszukiwaniu samic, orientują się dzięki węchu i wzroku. Poród odbywa się przeważnie wiosną, po przebudzeniu. W kwietniu-maju samice szukają odpowiedniego miejsca by urodzić larwy które mają już wykształcone skrzela zewnętrzne. Samica składa 40 maksymalnie 80 larw o długości 23-36 mm. Po trzech miesiącach zachodzi przeobrażenie larw w salamandry.

Salamandra plamista jest zwierzęciem wilgociolubnym. Prowadzi tylko nocy tryb życia, w dzień przeważnie odpoczywa pod kłodami, w norach, zapadlinach. Na łowy wychodzi tylko nocą lub w pochmurne i deszczowe dni. Salamandra nie znosi upałów.

Poluje głównie na skąposzczety i nagie ślimaki. W czasie polowania jest bardzo niezgrabna, więc owady, pajęczaki lub wije udaje się jej złapać tylko wyjątkowo. Ze względu na silny jad i ubarwienie salamandry nie ma zbyt wielu wrogów naturalnych.

Oczywiście największym zagrożeniem jest człowiek, często salamandry są łapane przez dzieci. Innym zagrożeniem są samochody, również regulacja potoków górskich, gdyż betonowe ściany nie pozwalają dorosłym osobnikom na dojście do wody. Wiele z nich topi się.

Salamandra plamista zapada w sen zimowy stosunkowo późno, na przełomie października i listopada. Czasem wykazuje aktywność nawet w czasie grudniowych ociepleń.Salamandra Plamista

Prognoza pogody

niewielkie zachmurzenie
Czwartek 05/24 10%
niewielkie zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie. Min. temp. 10 °C.
niewielkie zachmurzenie
Jutro 05/25 0%
niewielkie zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie. Ciepło. Maks. temp. 22 °C. Wiatr wsch.pn.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h.
burza z wyładowaniami
Sobota 05/26 90%
burza z wyładowaniami
Burze z piorunami. Ciepło. Maks. temp. 23 °C. Wiatr wsch.pn.-wsch. i zmienny. Możliwe op. deszczu 90%.
burza z wyładowaniami
Niedziela 05/27 80%
burza z wyładowaniami
Burze z piorunami. Ciepło. Maks. temp. 23 °C. Wiatr pn.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. deszczu 80%.

Podobne: