Rzeki | Gorce, mapa, Szlaki, Turbacz, Pogoda, GPN, Kudloń Rzeki

Gorczański Portal Turystyczny


Rzeki

Rzeki to malowniczo usytuowany przysiółek Lubomierza, położony na dużym kolanie doliny Kamienicy, która tu skręca na pd. i wpływa w wą­ską szczelinę pomiędzy Gore a Kudłoń. Przysiółek „przylepiony” jest dosłownie do przełęczy Przysłop, łączącej Gorce z Beskidem Wyspowym. W XVIII w. wybudowano tutaj hutę szkła, w której produko­wano tafle szklane, szkło okienne, szklanki, kieli­szki, gąsiory oraz dzwony szklane. Huta ta istnia­ła do 1890 r. W czasie II wojny światowej w listo­padzie 1944 r. rozegrała się tu duża bitwa pomię­dzy oddziałami partyzantki polskiej a regularnym woj­skiem niemieckim w sile 1 dywizji. Zginęło 500 Niemców, straty partyzantów były nieduże.

Z Rzek prowadzi znakowane dojście na Jasień (1062 m), drugi pod względem wysokości szczyt Be­skidu Wyspowego, stanowiący pd.zach. przedłuże­nie masywu Mogielicy (1170 m). Pd. jego stoki ogra­nicza piękna dolina rzeki Kamienicy. Masyw Ja­sienia stanowi źródliska dla Łososiny i Mszanki. Stoki dość gęsto zalesione. Interesujące widoki otwierają się tylko z polan szczytowych. Jasień zwiedzany bywa zazwyczaj po drodze z Rzek lub Mszany na Mogielicę. Znakowane szlaki wiodą na Jasień również z Mszany Dolnej i Mogielicy.

Szosa dalej biegnie stromym podejściem aż na przełęcz Przysłop (752 m). Na siodle osiedle o tej samej nazwie, na terenie którego rozgrywa się akcja powieści Władysława Orkana W roztokach. Warto tu zatrzymać się dla obejrzenia wspaniałej panora­my rozciągającej się z przełęczy.Rzeki

Prognoza pogody

niewielkie zachmurzenie
Czwartek 05/24 10%
niewielkie zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie. Min. temp. 10 °C.
niewielkie zachmurzenie
Jutro 05/25 0%
niewielkie zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie. Ciepło. Maks. temp. 22 °C. Wiatr wsch.pn.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h.
burza z wyładowaniami
Sobota 05/26 90%
burza z wyładowaniami
Burze z piorunami. Ciepło. Maks. temp. 23 °C. Wiatr wsch.pn.-wsch. i zmienny. Możliwe op. deszczu 90%.
burza z wyładowaniami
Niedziela 05/27 80%
burza z wyładowaniami
Burze z piorunami. Ciepło. Maks. temp. 23 °C. Wiatr pn.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. deszczu 80%.

Podobne: