Przysłop Górny | Gorce, mapa, szlaki turystyczne,Turbacz, pogoda Przysłop Górny

Gorczański Portal Turystyczny


Przysłop Górny

Przysłop Górny to polana o wysokich walorach krajobrazowych. Podziwiać można rozległe widoki na wnętrze Gorców, malowniczą Dolinę Ochotnicy z pasmem Lubania oraz wieloplanową panoramę sądeckich pasm górskich: Beskidu Sądeckiego, Pienin, Magury Spiskiej i całego łańcucha Tatr.
Przysłop Górny znajduje się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego w obwodzie ochronnym Jaworzyna i Kiczora. Położona jest na wysokości 1090-1170 m n.p.m., jej zbocza opadają do doliny potoku Jaszcze Górne, administracyjnie należy do miejscowości Ochotnica Górna.

Jeszcze długo po II wojnie światowej tętniła życiem pasterskim, stał na niej szałas. Po włączeniu tego obszaru do parku narodowego przestała być wypasana. Od tego czasu polana zaczyna stopniowo zarastać borówczyskami i pojedynczymi świerkami. Pomiędzy borówczyskami jeszcze występują nieduże fragmenty łąki mieczykowo-mietlicowej. Nieduży fragment polany zajmuje łąka ostrożeniowa z czerwono kwitnącym ostrożniem łąkowym. W północno-zachodniej podmokłej części polany występuje bogata w gatunki młaka kozłkowo-turzycowa z kozłkiem całolistnym i turzycą szerokolistną. Z chronionych gatunków roślin rosnących na polanie warto wymienić dziewięćsiła bezłodygowego, gółkę długoostrogową, kruszczyka błotnego, podkolana białego i storczycę kulistą.

Kompleks kilku blisko siebie położonych polan (Bieniowe, Średniak, Przysłop Dolny i Górny) otoczonych dużymi lasami powoduje, że przychodzą tutaj czasami szukać pożywienia takie duże ssaki, jak sarny, jelenia i niedźwiedź brunatny.

  • Szlak niebieski biegnie z Rzek na Gorc (1228 m)
  • szlak zielony przez Gorc Gorcowski ,Średniak (1071 m), Polanę Przysłop (1161 m), Przysłop Górny, Kopę (1187 m) oraz Polanę Średniak.
Całkowity dystans: 12417 m
Najwyższy punkt: 1288 m
Najniższy punkt: 688 m
Wyskokość podjazdów: 847 m
Wysokość zjazdów: -247 m


Przysłop Górny

Prognoza pogody

niewielkie zachmurzenie
Czwartek 05/24 10%
niewielkie zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie. Min. temp. 10 °C.
niewielkie zachmurzenie
Jutro 05/25 0%
niewielkie zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie. Ciepło. Maks. temp. 22 °C. Wiatr wsch.pn.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h.
burza z wyładowaniami
Sobota 05/26 90%
burza z wyładowaniami
Burze z piorunami. Ciepło. Maks. temp. 23 °C. Wiatr wsch.pn.-wsch. i zmienny. Możliwe op. deszczu 90%.
burza z wyładowaniami
Niedziela 05/27 80%
burza z wyładowaniami
Burze z piorunami. Ciepło. Maks. temp. 23 °C. Wiatr pn.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. deszczu 80%.

Podobne: