Polana Bieniowe | Gorce, mapa, szlaki turystyczne, Turbacz, Jaworzyna Polana Bieniowe - Gorce

Gorczański Portal Turystyczny


Polana Bieniowe

Polana Bieniowe to niezwykle atrakcyjna po względem krajobrazowym polana. Z wnętrza polany można zobaczyć Dolinę Kamienicy oraz Beskid Wyspowy. Natomiast z południowego skraju dolinę Ochtnicy, Kotlinę Nowotarską, Podhale i łańcuch Tatr. Polana Bieniowe to jedna z polan Gorczańskiego Parku Narodowego o najwyższej różnorodności zbiorowisk roślinnych. Na wiosnę Polana Bieniowe pokrywa się kobiercem przebiśniegów. Jest to najbogatsze stanowisko tego gatunku w Gorczański Parku Narodowym.

W północno-zachodniej części polany, gdzie gleba jest żyzna i wilgotna dominuje zespół traworośli z wiechliną Chaixa, ciemiężycą zieloną, bodziszkiem leśnym, omiegiem górskim – żółto kwitnącym na początku lata. W środkowej części Polana Bieniowe dominuje łąka mieczykowo-mietlicowa. Nazwa zbiorowiska nawiązuje do dwóch charakterystycznych dla niego roślin: trawy mietlicy pospolitej oraz miecznika dachówkowatego. Na przełomie maja i czerwca wśród rozwijającej się runi pojawiają się okazałe, różowe kwiatostany storczyków, główki długoostrogowej i znacznie rzadszej – storczycy kulistej, gatunków podlegających ochronie prawnej. To barwne i bogate w gatunki zbiorowisko ukształtowało się pod wpływem długotrwałego wypasu owiec i intensywnego naturalnego nawożenia. Zaniechanie użytkowania powoduje stopniowe ubożenie i przekształcenie w łąkę bliźniczkową zwaną „psiarą”. Bliźniczka psia trawka to ekspansywny gatunek trawy, który wypiera inne rośliny zielone. Z czasem pojawiają się krzewinki borówek porastające coraz większą powierzchnię.
Południowa i wschodnią część polany Bieniowe, gdzie wypasu i koszenia zaprzestano najwcześniej, zajmują zwarte łany borówczysk z pojedynczymi świerkami. To kolejny etap sukcesji lasu.
Otoczenie wysięków wodnych i małych strug zajmują młaki kozłkowo-turzycowe, cechujące się dużą różnorodnością gatunkową. Jeden ar porasta od 40 do 50 gatunków roślin naczyniowych.
Przed drugą wojną światową na północnym skraju Polany Bieniowe znajdowały się zabudowania gospodarstwa halnego, należące do Krakowskiej Izby Rolniczej. W 1944 zorganizowano w nich szpital polowy 1.Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Po spalonych przez okupanta obiektach pozostały tylko fundamenty. Po prawej stronie zielonego szlaku turystycznego prowadzącego z Gorca Kamienickiego na polanę Gabrowską, znajduje się grób plutonowego Władysława Pisarskiego „Piwonii” – partyzanta AK poległego w bitwie oddziałów I PSP AK i partyzantki radzieckiej z niemieckim okupantem, stoczonej w październiku 1944 r.

  • Szlak niebieski biegnie z Rzek na Gorc (1228 m)
  • szlak zielony przez Gorc Gorcowski ,Średniak (1071 m), Polanę Przysłop (1161 m), Przysłop Górny, Kopę (1187 m) oraz Polanę Średniak.
Całkowity dystans: 12417 m
Najwyższy punkt: 1288 m
Najniższy punkt: 688 m
Wyskokość podjazdów: 847 m
Wysokość zjazdów: -247 m


Polana Bieniowe

Prognoza pogody

niewielkie zachmurzenie
Czwartek 05/24 10%
niewielkie zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie. Min. temp. 10 °C.
niewielkie zachmurzenie
Jutro 05/25 0%
niewielkie zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie. Ciepło. Maks. temp. 22 °C. Wiatr wsch.pn.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h.
burza z wyładowaniami
Sobota 05/26 90%
burza z wyładowaniami
Burze z piorunami. Ciepło. Maks. temp. 23 °C. Wiatr wsch.pn.-wsch. i zmienny. Możliwe op. deszczu 90%.
burza z wyładowaniami
Niedziela 05/27 80%
burza z wyładowaniami
Burze z piorunami. Ciepło. Maks. temp. 23 °C. Wiatr pn.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. deszczu 80%.

Podobne: