Pleń | Gorce, Beskid Wyspowy, Gorce mapa, Szlaki turystyczne, Pogoda Pleń

Gorczański Portal Turystyczny


Pleń

Pleń czyli pełzające zbiorowisko larw muchówki (Sciara militaris) należy do owadów, których biologia nie jest jeszcze w pełni poznana. Przez długie lata nie wyjaśnione dotąd zjawisko gromadzenia się larw tego owada w gigantyczne korowody, i ich wędrówka jako legendarnego węża, uważane były za zwiastun wojen i klęsk. Pierwszą informację o tym odnotowały kroniki w 1603 roku na Śląsku, a następnie w Saksonii, Turyngii i w Hanowerze. Wojna trzydziestoletnia (1618–1648), która spowodowała na tych obszarach katastrofalne zniszczenia, wersję tę jakoby potwierdziła. Obserwowany na obszarach górzystych (a także kilka razy w Białowieży), pleń był czasem obiektem zabiegów magicznych, np. górale tatrzańscy zbierali pleń, suszyli, święcili, a następnie rozsypywali w stodołach i stajniach, gdzie miał zapewnić dobrobyt. Pleń ciągnący ku północy miał być zwiastunem dobrych zbiorów. W XIX wieku „wędrujące węże”, które jeszcze wtedy powszechnie uważano jako jednolite organizmy, spotykano już rzadziej, ale jeszcze niemal corocznie. Profesor Maksymilian Siła-Nowicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego obserwował w dniu 26.07.1865 roku w Tatrach między Smokowcem a Łomnicą „wijące się węże” zwane przez górali pleniem. Trzy lata później opisał te owady jako Sciara militaris (Nowicki, 1868).

Po drugiej wojnie światowej pleń zaobserwowano 42 razy. Najwięcej z nich pochodzi z Puszczy Białowieskiej, Bagien Biebrzańskich oraz z Tatr, Pienin, Bieszczadów oraz Gorców. Jedyna dotychczas obserwacja plenia w Sudetach pochodzi z Jedliny Zdroju w Górach Wałbrzyskich w roku 1990. Muchówki należące do rodziny Sciaridae są pospolitymi mieszkańcami ściółki leśnej. Żywią się szczątkami roślinnymi, powstającymi w środowisku leśnym, głównie z opadłych liści. W pewnych niewyjaśnionych dotąd okolicznościach ich larwy gromadzą się i wychodzą na powierzchnię. Otaczają się śluzem i formują kolumnę w postaci „węża” o długości od 20 cm do ponad 5 m, a nawet 15 m (Stresemann 1986) i szerokości dochodzącej do 15 cm. Uszkodzony lub przejechany korowód jest szybko uzupełniany. Po pewnym czasie wolno pełzający pleń znika pod ziemią, najprawdopodobniej w celu znalezienia odpowiedniego miejsca do przepoczwarzenia się larw.Pleń

Prognoza pogody

pochmurno
Dzisiaj 03/19 20%
pochmurno
Pochmurnie. Możliwe nieliczne ulewy lub przelotne opady śniegu. Maks. temp. -4 °C. Wiatr pn.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h.
przelotne opady śniegu
Jutro 03/20 40%
przelotne opady śniegu
Przelotne opady śniegu. Nadal bardzo zimno. Maks. temp. -3 °C. Wiatr pn. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. śniegu 40%. Opady śniegu poniżej 2 cm.
przelotne opady śniegu
Środa 03/21 40%
przelotne opady śniegu
Rano przelotne opady śniegu. Maks. temp. -1 °C. Wiatr pn.pn.-zach. z prędkością 15 do 25 km/h. Możliwe op. śniegu 40%.
pogodnie
Czwartek 03/22 0%
pogodnie
Przeważnie bezchmurnie. Maks. temp. 2 °C. Wiatr pn.pn.-zach. i zmienny.

Podobne: