Z Niedźwiedza na Turbacz | Gorce szlaki, mapa, pogoda, Turbacz Turbacz z Niedźwiedzia szlak zielony - Gorce

Gorczański Portal Turystyczny


Turbacz z Niedźwiedza

Z Niedźwiedza na Turbacz prowadzi szlak zielony, czas przejścia 31/4 godz., w drugą stronę 2 1/2 godz.Wędrówkę najlepiej zacząć od przystanku PKS w Niedźwiedziu, choć szlak zielony prowadzi od Raby Niżnej i do Niedźwiedzia dochodzi, przecinając bezleśny grzbiet z kulminacjami Potaczkowej (748 m) i Chabówki (705 m), rozdzielający doliny Olszówki i Poręby.

Od przystanku szlak prowadzi w stronę kościoła, skręca w prawo na most i pomiędzy zabudowaniami osiedla Moskały wyprowadza na połogi, szeroko opadający bezleśny grzbiet. W prawo odchodzi droga, która potem łukiem skręca do góry, w kierunku najwyżej położonych zagród. Szlak jednak ścina jej zakole dróżką, miedzy polami na tzw. Księżym Dziale. W miarę nabierania wysokości z tyłu otwierają się widoki na Niedźwiedź, bezleśne grzbiety Witowa i Potaczkowej oraz Beskid Wyspowy i Mszanę Dolną. Szlak podchodzi pod rozłożystą kulminację Starmachowskiego Gronia (767 m), ale szczyt pozostawia po prawej, mijając zagrody osiedla Podgronie. Przy przejściu za spiętrzenie grzbietu kolejne osiedle – tym razem o nazwie Zagronie. Przy drodze kapliczka z 1918 r. ufundowana przez matkę Władysława Orkana. Prowadzi od niej alejka do tzw. Orkanówki, czyli muzeum urządzonego w domu tego pisarza, piewcy Gorców. Od kapliczki szlak wiedzie przez grzbiecik do osiedla Banachy, z którego pochodziła matka Orkana, Katarzyna Smreczyńska. Dalej w dół, na rozległe siodło pod lasem, na którym dołącza szlak żółty z Koninek. Wspaniałe miejsce widokowe panorama obejmuje niemal 360 stopni. Na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego rozpoczyna się początek stromego podejścia. Po kilku minutach poprzeczna droga stokowa łącząca polanę Potasznia w Koninie 2 polaną Hucisko w Koninkach. Z prawej dołączają znaki ścieżki edukacyjnej „Na Turbaczyk”, które będą nam odtąd towarzyszyć. Zalesiona kulminacja Wasielki. Pięćdziesiąt lat temu była tu rozległa grzbietowa polana. Po upaństwowieniu w 1945 r. polana została zalesiona przez nadleśnictwo Poręba Wielka. Malownicza polana Łąki, pokrywające kulminację 1023m z pięknym widokiem na najwyższe gorczańskie szczyty.
Turbaczyk to jedna z większych gorczańskich polan, o wyjątkowych walorach krajobrazowych i przyrodniczych. Z najwyższego jej punktu (1078 m) rozpościera się widok na Beskid Wyspowy, dolinę Raby i Beskid Makowski. Na zachodzie widać Babią Górę, a przy dobrej widoczności Wielki Chocz w Górach Choczańskich na Słowacji, w kierunku południowo-wschodnim masyw Kudłonia. Tablica GPN, ławeczki.
Fragmenty polany jeszcze w latach siedemdziesiątych XX w. były systematycznie koszone i wypasane. Na zachodnim krańcu zachował się szałas pasterski z typowym dla Zagórzan czterospadowym dachem. Wiosną na Turbaczyku kwitną krokusy i przebiśniegi a w czerwcu storczyki (5 gatunków). Cierpliwy obserwator może zobaczyć puszczyka uralskiego, który w tym rejonie ma siedlisko.
Przed wojną gospodarzył tu baca Anioł z Obidowej. Według legendy przywrócił on w czarodziejski sposób do życia owce.
Ze szczytu schodzimy początkowo na północny wschód, słabo widoczną ścieżką, która doprowadza do drogi wiodącej na południowy kraniec polany, porośniętej tu borówczyskami i psią trawką. Dalej przez bukowo-jodłowy las. Ten odcinek grzbietu stanowił niegdyś granicę rezerwatu „Turbacz”. Zachował się tu drzewostan o puszczańskim charakterze.
Po kilku minutach niewielka polana Solnisko. Stoi na niej niszczejący w szybkim tempie szałas z czterospadowym dachem. Zarastająca polana Spalone pod szczytem 1091 m o tej samej nazwie, z resztkami szałasów pasterskich. Po następnych kilkunastu
minutach marszu przez wiekową buczynę osiągamy zalesiony szczyt Kopieńca 1080 m. W obniżeniu za Kopieńcem kolejna zarastająca polanka Limierze. Kiedyś wypalano tu węgiel drzewny.
Nieco dalej odnawiający się w naturalny sposób fragment lasu zniszczonego w 1986 r. przez wiatr. Po lewej malownicza wychodnia skalna. Rozpoczyna się nużące podejście niemal całkowicie zarośniętą aż do Czoła Turbacza i schroniska.

  • zielony z Niedźwiedzia przez Turbaczyk i Wierch Spalone
Całkowity dystans: 7440 m
Najwyższy punkt: 1258 m
Najniższy punkt: 683 m
Wyskokość podjazdów: 760 m
Wysokość zjazdów: -185 m


Turbacz z Niedźwiedza

Prognoza pogody

możliwy deszcz
Niedziela 05/27 40%
możliwy deszcz
Rano przelotne opady. Min. temp. 12 °C.
pogodnie
Jutro 05/28 0%
pogodnie
Przeważnie bezchmurnie. Bardzo ciepło. Maks. temp. 26 °C. Wiatr wsch. z prędkością 15 do 25 km/h.
możliwy deszcz
Wtorek 05/29 40%
możliwy deszcz
Popołudniowe przelotne opady. Maks. temp. 27 °C. Wiatr pd.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. deszczu 40%.
możliwy deszcz
Środa 05/30 40%
możliwy deszcz
Popołudniowe przelotne opady. Maks. temp. 27 °C. Wiatr wsch. i zmienny. Możliwe op. deszczu 40%.

Podobne: