Z Lubomierza na Kudłoń | Gorce, Mapa Gorce, Szlaki turystyczne, pogoda Kudłoń z Lubomierza szlak czarny - Gorce

Gorczański Portal Turystyczny


Z Lubomierza na Kudłoń

Z Lubomierza na Kudłoń prowadzi szlak czarny, początkowo przez pola, a potem lasem i przez kilka polan. Pod szczytem liczne wychodnie skalne, z największą _ Kudłońskim Bacą. Znaki czarne, czas przejścia 2.45-3 godz. Suma podejść ok. 720 m. Początek na przystanku PKS W Lubomierzu przy Kościele, skąd wyruszamy asfaltową drogą boczną, początkowo wśród zwartej zabudowy przysiółka Guzary. Idziemy doliną potoku Rosocha, który płynie w głębokim wąwozie. Na stromych stokach liczne odsłonięcia skał 2 widocznymi warstwami łupków poprzedzielanych cienkimi ławicami piaskowców. Wkrótce asfalt się kończy. Pod przysiółkiem Kozyry przekraczamy potok, wychodząc na wierzchowinę Królewskiej Góry Skrzyżowanie z drogą wiodącą z przysiółka Nowaki w głąb doliny Rosochy. Dalej znaki wyprowadzają na długi grzbiet oddzielający tę dolinę od doliny Rychłowego. Z podejścia widok na zabudowę Królewskiej Góry (część Lubomierza) i pasma Beskidu Wyspowego. Wkrótce wchodzimy mocno zniszczoną drogą w las jodłowo-świerkowy. Polana Jastrzębie, której nazwa ma pochodzić od gnieżdżących się w pobliżu drapieżnych ptaków. W środkowej części wyraźne wypłaszczenie, z którego rozległe widoki na północ, na Beskid Sredni i Wyspowy. W przeciwnym kierunku widoczne źródliska potoku Rosocha pod Kudłoniem, z wyraźnie wyodrębniającymi się szczególnie jesienią strefami regla dolnego i górnego.

Na dalszym odcinku grzbietu mijamy kolejne polany Kosarzysko i Pyrzówkę, na obu mocno podniszczone szałasy. Za Pyrzówką zaczyna się bardzo strome podejście. Przy nim kilka wychodni skalnych, wśród nich największy gorczański ostaniec ,,Kudłoński Baca”.
Powyżej malownicza Polana Kudłoń z rozległymi widokami na Beskid Wyspowy.Są tu liczne stanowiska gatunków rzadkich i chronionych, m.in. kuklika górskiego, jastrzębca alpejskiego i nawłoci pospolitej. W środkowej części traworośla 2 ciemiężycą zieloną, na przemian z płatami łąk bliźniczkowych (tzw. psiar) i borówczysk. Z początkiem lata pojawiają się różowe kwiatostany storczyków gółki długoostrogowej i storczycy kulistej. Skupienia świerków na polanie świadczą o zachodzące] sukcesji lasu. Polana i otaczającyją bór stanowią miejsce bytowania głuszców i jarząbków, które zimą żywią się pączkami borówek, jarzębiny, a wiosną i latem również młodymi pędami tych drzew.
Za polaną krótkie, strome podejście wśród łanów paproci i złomisk skalnych wyprowadza na szczyt Kudłonia. Na szczycie Połączenie ze szlakiem żółtym i początek szlaku zielonego przez polanę Stawieniec W dolinę Kamienicy.

  • Szlak czarny z Lubomierza – bez wątpienia najbardziej ciekawy i malowniczy, po drodze wiele atrakcji – polany reglowe, wychodnie skalne ( Kudłoński Baca ).
Całkowity dystans: 5777 m
Najwyższy punkt: 1275 m
Najniższy punkt: 561 m
Wyskokość podjazdów: 731 m
Wysokość zjazdów: -17 m


Z Lubomierza na Kudłoń

Prognoza pogody

pochmurno
Dzisiaj 03/19 20%
pochmurno
Pochmurnie. Możliwe nieliczne ulewy lub przelotne opady śniegu. Maks. temp. -4 °C. Wiatr pn.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h.
przelotne opady śniegu
Jutro 03/20 40%
przelotne opady śniegu
Przelotne opady śniegu. Nadal bardzo zimno. Maks. temp. -3 °C. Wiatr pn. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. śniegu 40%. Opady śniegu poniżej 2 cm.
przelotne opady śniegu
Środa 03/21 40%
przelotne opady śniegu
Rano przelotne opady śniegu. Maks. temp. -1 °C. Wiatr pn.pn.-zach. z prędkością 15 do 25 km/h. Możliwe op. śniegu 40%.
pogodnie
Czwartek 03/22 0%
pogodnie
Przeważnie bezchmurnie. Maks. temp. 2 °C. Wiatr pn.pn.-zach. i zmienny.

Podobne: