Lubomierz | Gorce, mapa, szlaki, Pogoda, Turbacz, Kudłoń Lubomierz

Gorczański Portal Turystyczny


Lubomierz

Lubomierz to wieś położona w wąskiej kotli­nie powstałej u połączenia się potoków Lubomir­skiego i Rosochy w rzekę Mszankę, założona w 1600 r. przez Sebastiana Lubomirskiego. Niegdyś była ostoją zbójników beskidzkich, w czasie II woj­ny światowej — bazą dla polskiej .Zabytkowa kaplica ufundo­wana w XVIII w. przez Lubomirskich, zbudowana z drewna, o konstrukcji zrębowej, prostokątna, z dachem namiotowym. Kościół parafialny, drewnia­ny, wzniesiony został przed I wojną światową.

Z Lubomierza prowadzi czarno znakowany szlak na Kudłoń (1276 m), czwarty pod względem wyso­kości szczyt Gorców, najdzikszy i rzadko odwiedza­ny przez turystów. Stanowi on kulminację odnogi głównego pasma Gorców, łączącej się poprzez prze­łęcz Przysłop z grupą Mogielicy w Beskidzie Wy­spowym. Masyw Kudłonia porastają lasy, mające w niektórych partiach charakter puszczowy. Szcze­gólnie dzikie są stoki wsch. stanowiące obrzeże dla doliny Kamienicy. Lasy te są ostoją dzikiej zwierzyny — spotkać w nich jeszcze można głuszca i cietrzewia. W części szczytowej malownicze skałki i jedyne w Gorcach stanowisko kosodrzewiny, sztu­cznie zresztą zaprowadzone przez człowieka. Nieza­pomniane widoki rozciągają się z rozległych i na­słonecznionych hal, usytuowanych na pd. stokach Kudłonia. Znakowane szlaki na ten szczyt prowadzą również z Przysłopu i Turbacza ( kolor żółty ).Lubomierz

Prognoza pogody

Disruption due to rain from 8PM CEST SAT until 5PM CEST SUN

Issued:
01:02 GMT dnia 20-sierpień-2017
Expires:
deszcz
Dzisiaj 08/20 100%
deszcz
Deszcz. Maks. temp. 15 °C. Wiatr pn. z prędkością 15 do 25 km/h. Możliwe op. deszczu 100%. Oczekuje się 50-75 mm deszczu.
możliwy deszcz
Jutro 08/21 60%
możliwy deszcz
Przelotne opady. Maks. temp. 18 °C. Wiatr zach.pn.-zach. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. deszczu 60%.
możliwy deszcz
Wtorek 08/22 40%
możliwy deszcz
Poranne przelotne opady. Maks. temp. 19 °C. Wiatr zach.pn.-zach. z prędkością 15 do 25 km/h. Możliwe op. deszczu 40%.
niewielkie zachmurzenie
Środa 08/23 20%
niewielkie zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie. Maks. temp. 19 °C. Wiatr zach.pn.-zach. z prędkością 10 do 15 km/h.

Podobne: