Lubogoszcz | Beskid Wyspowy, Odkryj Beskid Wyspowy, mapa, szlaki Lubogoszcz - Beskid wyspowy

Gorczański Portal Turystyczny


Lubogoszcz

Lubogoszcz znajduje się pomiędzy Szczeblem, Śnieżnicą, Wierzbanowską Górą i grzbietem Czarnego Działu, oddzielony od nich głębokimi dolinami rzek Raby, Mszanki i potoków Kasinianka i Słomka. Wznosi się ponad miejscowościami: Mszana Dolna, Kasinka Mała i Kasina Wielka, znajduje się więc całkowicie w obrębie gminy Mszana Dolna. Ma długi grzbiet, w którym w kierunku od zachodu na wschód wyróżnia się 3 wierzchołki: Zapadlisko (766 m), Lubogoszcz Zachodni (952 m) i najwyższy wschodni Lubogoszcz (968 m). Pomiędzy dwoma ostatnimi wierzchołkami znajduje się grzbiet zwany Kozią Brodą. Na zachodnim stoku znajduje się Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” (szlak czarny z Kasinki Małej).

Zbudowany jest, podobnie, jak całe Karpaty z fliszu karpackiego. Występują w nim typowe dla Karpat procesy osuwiskowe. Wynikiem takich osuwisk jest wypełniona wodą nisza osuwiskowa zwana Żabim Okiem oraz występujące na zboczach wschodnich wychodnie skalne. Również ludowego pochodzenia nazwa Zapadliska najprawdopodobniej ma związek z osuwiskami, które dawniej występowały częściej niż obecnie. Powyżej wysokości 500-550 m n.p.m. Lubogoszcz jest całkowicie zalesiony. Porastający go drzewostan uważany jest za cenny i nasiona rosnących tutaj drzew iglastych gromadzone są w centralnym banku nasion. Dawniej przy wschodnim wierzchołku istniała duża polana, uległa jednak zalesieniu ze szkodą dla walorów widokowych. Obecnie widoki roztaczają się jedynie z dolnych części szlaków. Na Lubogoszczy znajduje się także jedno z dwóch tylko w całym Beskidzie Wyspowym stanowisk paproci języcznik zwyczajny (drugie stanowisko w rezerwacie przyrody Kostrza).

    Szlak czerwony z Mszany Dolnej przez Lubogoszcz do Kasiny Wielkiej. Jest to Mały Szlak Beskidzki, który kończy swój bieg na Luboniu Wielkim.( Wykres: Mszana Dolna → Kasina Wielka ).
Całkowity dystans: 10602 m
Najwyższy punkt: 961 m
Najniższy punkt: 387 m
Wyskokość podjazdów: 641 m
Wysokość zjazdów: -536 m
  • Szlak zielony z Mszany Dolnej na szczyt.
Całkowity dystans: 5346 m
Najwyższy punkt: 957 m
Najniższy punkt: 400 m
Wyskokość podjazdów: 576 m
Wysokość zjazdów: -19 m
  • Szlak czarny z Kasinki Małej obok Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej na grzbiet Lubogoszcza, do połączenia ze szlakiem czerwonym.
Całkowity dystans: 5463 m
Najwyższy punkt: 957 m
Najniższy punkt: 373 m
Wyskokość podjazdów: 622 m
Wysokość zjazdów: -38 m


Lubogoszcz

Prognoza pogody

możliwy deszcz
Niedziela 05/27 50%
możliwy deszcz
Rano przelotne opady. Min. temp. 12 °C.
pogodnie
Jutro 05/28 10%
pogodnie
Przeważnie bezchmurnie. Bardzo ciepło. Maks. temp. 26 °C. Wiatr wsch. z prędkością 15 do 25 km/h.
możliwy deszcz
Wtorek 05/29 40%
możliwy deszcz
Popołudniowe przelotne opady. Maks. temp. 27 °C. Wiatr pd.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. deszczu 40%.
możliwy deszcz
Środa 05/30 40%
możliwy deszcz
Popołudniowe przelotne opady. Maks. temp. 27 °C. Wiatr pd.pd.-wsch. i zmienny. Możliwe op. deszczu 40%.

Podobne: