Hala Stumorgowa | Beskid Wyspowy, Mogielica, Jasień, Mapa, Szlaki Hala Stumorgowa - Mogielica Beskid Wyspowy

Gorczański Portal Turystyczny


Hala Stumorgowa

Hala Stumorgowa znajduje się na długim grzbiecie łączącym Mogielicę z Krzystonowem, na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Jest największą i prawdopodobnie najciekawszą polaną w całym Beskidzie Wyspowym. Jej nazwa pochodzi od dawnej jednostki miary powierzchni zwanej morgiem.

Hala Stumorgowa ze względu na różnorodność biologiczną jest stosunkowo jałowa , porost roślinności na jej terenie jest znacznie zredukowany, sporą część polany porasta psia trawka, której wartość paszowa jest minimalna, co miało bezpośredni wpływ na zaniechanie wypasu owiec na terenie polany. Zarastający od obrzeża las zmniejszył sukcesywnie powierzchnię polany, coraz więcej drzew pojawia się także na środku hali. Borówka brusznica tworząca tutaj olbrzymie kępy wypiera trawiastą roślinność z rzadkimi gatunkami roślin które tu występują (m. in. mieczyk dachówkowaty).

Z Polany Stumorgowej rozciągają się wspaniałe widoki, obejmujące większą część horyzontu. Od południowego wschodu poczynając kolejno widzimy: Modyń, pasmo Radziejowej, Dzwonkówkę, w dole Halę, Wielki Wierch i Kiczorę Kamienicką, w głębi Małe Pieniny i Pieniny, a na prawo od nich pasmo Lubania. W kierunku południowym widać pasmo Gorców z szczytami: Kudłonia, Kiczory i Turbacza. Poniżej nich widoczne płaskie grzbiety Jasienia i Krzystonowa. W kierunku południowo-zachodnim i zachodnim doskonale widoczne są: Luboń Wielki, Ogorzała, Szczebel, Ćwilin, Łopień, Lubogoszcz, Śnieżnica, Ciecień. Ponad wszystkimi tymi szczytami wznosi się pasmo Tatr i szczyt Babiej Góry. W czasie II wojny światowej Hala Stumorgowa wykorzystywana była jako miejsce zrzutów z samolotów alianckich dla działającej w okolicach partyzantki.Hala Stumorgowa

Prognoza pogody

niewielkie zachmurzenie
Czwartek 05/24 10%
niewielkie zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie. Min. temp. 10 °C.
niewielkie zachmurzenie
Jutro 05/25 0%
niewielkie zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie. Ciepło. Maks. temp. 22 °C. Wiatr wsch.pn.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h.
burza z wyładowaniami
Sobota 05/26 90%
burza z wyładowaniami
Burze z piorunami. Ciepło. Maks. temp. 23 °C. Wiatr wsch.pn.-wsch. i zmienny. Możliwe op. deszczu 90%.
burza z wyładowaniami
Niedziela 05/27 80%
burza z wyładowaniami
Burze z piorunami. Ciepło. Maks. temp. 23 °C. Wiatr pn.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. deszczu 80%.

Podobne: