Gorce potoki | Gorce mapa, Szlaki rowerowe, Szlaki, Turbacz, Pogoda Kamienica Gorczańska - Gorce

Gorczański Portal Turystyczny


Gorce potoki

Typowo górski klimat Gorców i zwarta szata roślinna sprawiły, że jest to teren silnie nawodniony, ze szczególnie dużą ilością źródeł i znacznym spadkiem wód w górnym biegu potoków. Stoki północne i zachodnie odwadniane są na ogół przez dopływy Raby, a pozostałe należą do dorzecza Dunajca. Największą powierzch­nię dorzecza ma Ochotnica (ponad 100 km2). Najdłuższa jest dolina Kamienicy (ok. 33 km), w części górnej jeszcze dosyć dzika i odludna. Takie potoki jak: Olszowy, Turbacz czy Konina tworzą w lejach źródliskowych skalne wąwozy o stromych, kilkunastometrowych ścianach. Niepowtarzalne walory krajobrazu zachowały do dziś (mimo po­prowadzenia ruchliwych szos): Kamienica – od przełęczy Przysłop przez Wiatrówki i Białe do Szczawy – oraz Dunajec na pograniczu z Beskidem Sądeckim w tzw. Przełomie Tylmanowskim. J. Sitowski pisał w książce z r. 1918:
Najpiękniejszą częścią drogi wiodącej ze Starego Sącza do Krościenka jest ta, która rozpoczyna się w Tylmanowej a kończy w Kłodnem. Jakże ślicznie wygląda las mieszany ciągnący się wzdłuż Dunajca. Rzeka płynąc korytem pomiędzy głazami, pieni się i huczy, tworzy to kaskady, to baseny. Nader przyjemne wrażenie opisać się nie dające wywołują efektownie zabarwione buki, graby i osiki rosnące w towarzystwie drzew szpilkowych w chwili przedzachodniej, gdy kąpią się w ciepłych, ostatnich promieniach jesiennego słońca.

Ciekawa z punktu widzenia hydrograficznego jest przełęcz Borek. Bardzo blisko niej (i zaledwie kilkanaście metrów niżej) przepływa Kamienica. W dolinie Koniny, po drugiej stronie przełęczy, erozja wgłębna postępuje szybciej niż w dolinie Kamienicy. Tej ostatniej grozi więc kaptaż (czyli przeciągnięcie) przez Koninę. Na zboczach Wyszniej (1103 m), w obrębie starego osuwiska, w urokliwym zakątku (panorama Tatr!) leży Pucułowski Stawek . Ma on 40 m długości i ok. 15 m szerokości. Jest to jedyne stałe jeziorko w Gorcach, nie wykazujące większych wahań poziomu wody. Jeziorka okresowe mają w ostatnich latach tendencję do zamieniania się w młaki lub zanikania, ale mimo to warto je po­znać. Najciekawsze znajdują się na stoku Runka (jeziorka Zawadowskie i Iwanowskie); na stokach Wielkiego Wierchu nad Białem; na Zbójeckim Placu na skraju polany Średniak, na polanie Lubań oraz na polanie Jeziorne, na pn.-wsch. ramieniu Lubania.Gorce potoki

Prognoza pogody

śnieg
Niedziela 11/19 70%
śnieg
Śnieg. Min. temp. -1 °C.
śnieg
Jutro 11/20 70%
śnieg
Śnieg. Maks. temp. 1 °C. Wiatr zach. z prędkością 15 do 30 km/h. Możliwe op. śniegu 70%. Opady śniegu 2-3 cm.
śnieg
Wtorek 11/21 70%
śnieg
Deszcz ze śniegiem. Maks. temp. 2 °C. Wiatr pd.-zach. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe opady 70%. Opady śniegu poniżej 2 cm.
możliwy deszcz
Środa 11/22 30%
możliwy deszcz
Poranne przelotne opady. Maks. temp. 5 °C. Wiatr pd.-zach. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. deszczu 30%.

Podobne: